ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (2012-2013)

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα ποδοσφαίρου κοριτσιών του ΓΕΛ Μουζακίου στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα τη σχολική περίοδο 2012-2013.

Παίζοντας για μια ακόμη φορά καταπληκτικό ποδόσφαιρο, επικράτησε της ομάδας του 2ου ΓΕΛ Άργους με σκορ 2-0. (Τα τέρματα σημείωσε η Κωνσταντίνα Μπακοδήμου με πέναλτι στο 30΄και 42΄ του πρώτου ημιχρόνου). Επόμενος σταθμός των χρυσών κοριτσιών ήταν το Μπορντό της Γαλλίας, όπου τα κορίτσια μας ηττήθηκαν.

Τα κορίτσια του σχολείου Μουζακίου δικαίως στέφθηκαν πρωταθλήτριες, αφού απέδειξαν ότι είχαν την καλύτερη συλλογική παρουσία απ’ όλες τις ομάδες που συμμετείχαν στη διοργάνωση. Σημαντικότατη και καταλυτική για τη νίκη υπήρξε και η συμβολή του καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Αθανασίου Δεληγιάννη.

Την ομάδα ενίσχυσαν με την ενεργό παρουσία τους αρκετοί φίλαθλοι, οι οποίοι ταξίδεψαν στην Ελευσίνα με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων – Κηδεμόνων του ΓΕΛ Μουζακίου. Τον αγώνα παρακολούθησαν ο Δήμαρχος Μουζακίου κ. Γεώργιος Κωτσός, μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου και φυσικά ο Δ/ντης του Σχολείου κος Φιλίππου Γεώργιος.

Την ομάδα τίμησε σε σχετική εκδήλωση ο ΠΣΑΠ.

Η κατάκτηση της πρώτης θέσης αποτελεί μεγάλη τιμή όχι μόνο για το Σχολείο, αλλά και για την ευρύτερη περιοχή της Καρδίτσας.

Αποτελεί υγιές πρότυπο ενασχόλησης με τον αθλητισμό για όλους και ιδιαίτερα για τη νέα γενιά.